Otse põhisisu juurde

Litsentsid ja autoriõigus - Copyleft

Seekordseks teemaks on copyleft ehk vabakasutuslitsents.

Copyleft on üldine meetod, mis muudab programmi või mõne muu töö avatuks ning nõuab, et kõik modifitseeritud või laiendatud versioonid oleksid samuti avatud. Seega, antud litsents annab tavalisele inimesele järgmised õigused mingi antud programmi või töö suhtes:
  • Vabadus kasutada ja vaadata töö lähtekoodi või -teksti
  • Vabadus kopeerida või jagada
  • Vabadus tööd iseseisvalt muuta
  • Vabadus muudetud tööd edasi levitada
Kõige lihtsam viis, kuidas teha programmi vabavaraliseks, andes talle copyleft litsentsi, on publitseerida töö kuhugi avaliku domeeni (näiteks GitHub) ning mitte kaitsta seda autorõigustega. See laseb teistel, aktiivsetel inimestel täiendada programmi ning seda edasi arendada. Mõned võivad kasvõi luua antud koodist suurema, üldkasutatavama programmi.

Copyleft saab jagada veel erinevateks litsentsideks. Toon need välja mõnede näidetega.
  1. Väga tugev copyleft - Litsents nõuab, et kogu kood oleks viidud sama litsentsi alla, isegi kui see on kasutatav ainult võrgus. Selle näiteks on AGPL.
  2. Tugev copyleft - nõuab kõigi tuletatud komponentide viimist sama litsentsi alla. Selle peamiseks erinevuseks ja auguks on see, et selle programmi algideest võib kõrvale hiilida kui seda kasutatakse üle veebi. Selle näiteks on GNU GPL.
  3. Nõrk copyleft ei nõua kõigi tuletatud koodi komponentide viimist sama litsentsi alla. Litsentsi peamiselt kasutatakse teekide loomiseks. Sellisel juhul, programm, mis kasutab teeki, ei pea olema viidud sama litsentsi alla. Näiteks võib tuua GNU LGP ja Mozilla Public License.
  4. Mitte-copyleft - võimaldavad tuletatu koodist ka ärivara teha Seega uus vara ei pea olema enam vabavara. Näiteks võib tuua Apache, MIT, X11, BSD.. 

Siin on leitav ka ülevaade litsentsidest, mille all üks või teine programm on.

Viited

  • https://www.gnu.org/copyleft/copyleft.html
  • https://tldrlegal.com/
  • https://wiki.kakupesa.net/index.php/Arvutid_ja_paragrahvid:_juriidika_arvutimaailmas

Kommentaarid

Populaarsed postitused sellest blogist

IT proff Eestis aastal 2017

Tahaks arutada teemal, milline peab olema inimene, kes saab end nimetada IT profiks. Millised peavad temal olema omadused, oskused. Küsimus seisneb ka selles, millised kõik neist on tähtsad, et saada Eestis IT profesionaaliks? Väga rakse on määratleda professionaalsust. See sõltub paljuski valdkonnast ja nõuetest, mida antud valdkond sätib. Ja samas ikkagi, omaduste esiletõstmine just proffi jaoks on väga raske töö. Kindlasti, järgmine küsimus oleks, kuidas saada proffesionaaliks? Siinkohal mul on oma kindel seisukoht. Arvan, et oma ala spetsialistiks saab just see isik, kelle jaoks töö on ka tema peamine hobi. Kui inimene tunneb rõõmu ja huvi sellest, mida ta teeb, saab temast oma ala tippspetsialist, mis on võrdväärne proffesionaaliga. Ja see ei kehti ainult IT jaoks, vaid on seisukoht, mis sobib igale erialale. Seega, lähtuvalt oma kogemusest ja oma mõtetest, tooksin välja just need eeldused, omadused ja oskused, mis on vajalikud just IT erialal töötavale inimesele, et ta saaks

Uus meedia - Kuidas Wiki mõjutas oma valdkonda?

Seekord tahaksin rääkida uue meedia komponendist, Wikist. Tahan analüüsida, mis see Wiki iseenesest on ja kuidas seda kasutataksa. Kindlasti, kõige tähtsam küsimus, mis tuleb esitada on kuidas Wiki veebisaidi mõjutasid oma valdkonda? Mis on Wiki? Wiki (eesti keeles kutsutakse ka "Viki") pärineb pidgin English keelest ning tähendab eesti keelde tõlgituna "kähku". See on tavaliselt vabavaraline veebisait, mis annab võimaluse kõikidele kasutajatele muuta, hallata, vaadata ja lisada oma sisu. Wiki tarkvara loomist alustas Ward Cunningham 1994. aastal ning 1995. aastal publitseeris ta oma esimese Wiki lehe WikiWikiWeb. Cunningham ise on öelnud, et peamiseks eesmärgiks Wiki loomisel oli luua keskkond, kus saaks siduda omavahel teineteise kogemusi, et avastada programmeerimise keelte mustrit. Tänapäeval, kõige populaatsemad Wikid on Wikipedia, Wikivoyage, Wikiversity ja paljud teised. Wikipedia Wikipedia on üle maailma tuntud Wiki veebisait, loodud aastal 2001 nin